قطعات کامپیوتری و لوازم جانبی


قطعات کامپیوتری و لوازم جانبی

 

قطعات کامپیوتر همگی در کیس کامپیوتر جاسازی می شوند که عملکرد تک تک این قطعات، کیفیت و قدرت عملکرد دستگاه کامپیوتر را مشخص می گردانند. از مهم ترین این قطعات می توان به سی پی یو، هارد دیسک، کارت گرافیک، رم، مادربرد، کیس(بدنه اصلی کامپیوتر که با کابل به مانیتور متصل می گردد) و پاور کامپیوتر اشاره کرد. البته قطعاتی همچون کارت صدا یا مودم OnBoard بعنوان بخشی از تجهیزات شبکه کامپیوتر، در کیس کامپیوتر قرار می گیرند.

در مورد لوازم جانبی کامپیوتر می توان گفت که بعضی از این لوازم جانبی کامپیوتر همانند موس و کیبورد که برای ارتباط کاربر با دستگاه کامپیوتر هستند، از ضروریات لوازم جانبی کامپیوتر محسوب می شوند. برخی دیگر نیز مانند اسپیکر، هدست، هدفون، دستگاه بلوتوث، فن خنک کننده یا همان کول پد، به جهت ارتقای سطح کیفی کاربری کامپیوتر به عنوان لوازم جانبی کامپیوتر در درجه دوم اهمیت قرار دارند.

البته بعضی از این لوازم جانبی صرفاً مخصوص دستگاه کامپیوتر عادی(کامپیوتر pc) نمی باشد بلکه برای انواع مختلف کامپیوتر مانند کامپیوتر All in one یا کامپیوتر بدون کیس، محصولات جایگزین دستگاه کامپیوترمانند لپ تاپ و همچنین دستگاه های هوشمندی مانند تبلت، گوشی موبایل و ... کاربرد دارد.